Wróbel mazurek (Passer montanus)


Mazurek - Passer montanus
Wróbel mazurek (Passer montanus, ang. Eurasian Tree Sparrow), jest podobny do wróbla domowego z wyglądu jak i z niektórych zwyczajów. Różni się od niego brązowym czemiem (samiec wróbla domowego ma szare), trochę inną barwą skrzydeł i jest od niego mniejszy. Najpewniejszą jednak cechą rozpoznawczą jest czarna plamka na białym policzku (wróbel ma policzek jednolicie szary). Dziób ma czarny, a nogi jasnobrązowe.
Mazurek zamieszkuje w przeciwieństwie do wróbla domowego wsie, przedmieścia, a w miastach jest widziany rzadziej chociaż ostatnio zajmuje i te tereny. Gatunek osiadły.
Żywią się owadami, nasionami a także okruszkami i resztkami ze śmietników. Samiec i samica są jednakowo ubarwione. Wiosną para mazurków (wierna sobie przez cały rok) zakłada gniazdo najczęściej w dziuplach, budkach lęgowych, bocianich gniazdach, rzadziej w szczelinach budynków. Samica składa 5-6 jaj o zmiennym ubarwieniu. Wróble są gniazdownikami. Jedna para mazurków jednego roku przystępuje do lęgu ok. 2-3 razy. Wysiadują obydwoje rodziców przez okres 13-14 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po okoo 15-16 dniach.
Pozywienie to głównie nasiona zbóż, chwastów, drzew i krzewów, a wiosną także drobneowady.
Podlega ochronie gatunkowej.



Mazurek

Mazurek



Mazurek - podobne gatunki


Mazurka od wróbla domowego najłatwiej odróżnić po czarnej plamie na jasnym policzku. Wróbel domowy policzek ma jednolicie szary..

© Jurek Grzesiak 2007 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Wróbel mazurek