Kwokacz (Tringa nebularia)


Kwokacz - Tringa nebularia
Kwokacz (Tringa nebularia, ang. Common Greenshank (Greenshank)) - średniej wielkości ptak wędrowny z rodziny bekasowatych.
Jego wymiary to: długość 30-37 cm, rozpiętość skrzydeł 55-70 cm i waga około k. 125-280 g. Podobny trochę do brodźca pławnego i do łęczaka. Brak u niego wyraźnego dymorfizmu płciowego. Jest to duży brodziec o dużej okrągłej głowie, grubej szyi i masywnym korpusie. Dziób również doć masywny i długi. W upierzeniu godowym wierzch głowy i grzbiet ciemnobrązowy z białymi i czarnymi plamami. Reszta głowy, szyja i spód ciała białe. Na szyi i piersi ciemne kreskowanie. Dolna część grzbietu i kuper białe. Ogon również biały z czarnymi pręgami. Dziób czarny, lekko zakrzywiony ku górze, nogi oliwkowe. W szacie spoczynkowej wierzch ciała popielatobrązowawy, a spód szarawy. Osobniki młodociane podobne do dorosłych w upierzeniu spoczynkowym. We wrzeniu młode kwokacze pierzą się do tzw. I szaty zimowej. Można wtedy na jednym osobniku zobaczyć dwie generacje piór - ptaka młodego i dorosłego w szacie spoczynkowej.
Najchętniej przebywa na zalesionych bagnach i brzegi rzek. Zimą także na wybrzeżu morskim.
Ptak ten zamieszkuje pas tundry od wybrzeży Morza Ochockiego na Kamczatce aż po północna Europę. W Europie główne tereny lęgowe mieszczą się w północnej Szwecji, rodkowej Norwegii oraz północnej Finlandii. Zimuje głównie w Afryce na południe od Sahary, w południowej i południowo wschodniej Azji oraz we wschodniej Australii.
W Polsce pojawia się nielicznie, lecz regularnie podczas przelotów w kwietniu-maju i lipcu-listopadzie w całym kraju. Terminy przelotu wiosennego: od trzeciej dekady kwietnia do trzeciej dekady maja (kulminacja na przełomie kwietnia i maja). Terminy przelotu jesiennego to od końca czerwca do pierwszej dekady listopada (szczyt przelotu ptaków dorosłych I i II dekada lipca, przelot osobników młodych sierpień , wrzesień). Ptak ten zatrzymuje się niezbyt licznie choć regularnie na brzegach zbiorników wodnych, najczęciej pojedynczo lub w małych grupkach do 20 osobników.
Pożywienie to wodne bezkręgowce i drobne kręgowce, które zbiera brodząc w wodzie.
Gniazdo buduje na ziemi. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w kwietniu-czerwcu 4 jaja. Jaja wysiadywane są przez okres około 24 dni przez obydwoje rodziców. Zasadniczo monogamiczny, ale wśród samców zdarza się bigamia. Wówczas samce biorą udział w wysiadywaniu i opiece nad oboma lęgami.
Gatunek chroniony.
fotografia kwokacza



Kwokacz - podobne gatunki


Jest największym brodźcem, przez co łatwo rozróżnialnym od innych. Ma też charakterystycznie zadarty dziób. Gatunkami podobnie ubarwionymi są brodziec pławny, łeczak i samotnik.

© Jurek Grzesiak 2008 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Kwokacz