Czapla purpurowa (Ardea purpurea)


Czapla purpurowa - Ardea purpurea
Czapla purpurowa (Ardea purpurea) ang. Purple Heron, jest skrajnie nielicznym ptakiem lęgowym w Polsce. Gniazduje nieregularnie zaledwie kilka par, przeważnie na południu kraju. Sylwetką i wielkością przypomina czaple siwą, choć jest nieznacznie od niej mniejsza. Wyróżnia się przede wszystkim rdzawo-brązowym ubarwieniem, jest też smuklejsza od siwej oraz ma cieńszą szyję z charakterystycznym ciemnym pasem na całej długości. W locie można ją rozpoznać po brązowo zabarwionym wierzchu skrzydeł a także rdzawych pokrywach podskrzydłowych. Z bliższej odległości można dostrzec długie palce, które są przystosowaniem do życia wśród trzcin.

Czapla purpurowa prowadzi bardzo skryty tryb życia. Prawie cały czas przebywa w gęstych, rozległych trzcinowiskach i zaroślach na podmokłym terenie. Gniazdo buduje najczęściej w gąszczu trzcin lub krzewów nad wodą. Jest to kopiec z suchych trzcin o średnicy 60-80 cm. Gdzie pozwala na to jej liczebność i warunki czapla ta gniazduje kolonijnie. Od kwietnia składa 4-5 zielonkawych jaj. Czapla purpurowa żywi się rybami, drobnymi ssakami , płazami, gadami a także owadami.

Przez Polskę przebiega północna granica jej występowania, dlatego na przelotach jest spotykana także bardzo rzadko (choć częściej i bardziej regularnie niż podczas sezonu lęgowego). W całej Europie jest to ptak nieliczny i ginący, głównie przez brak odpowiednich miejsc lęgowych. Wszystkie czaple (podobnie jak gołębie i papugi) zamiast czyścić i natłuszczać pióra przy pomocy wydzieliny z gruczołu kuprowego pielęgnują swoje upierzenie przy pomocy specjalnego pudru (mikroskopijnych, rogowych łuseczek), który jest produkowany w poduszkach pudrowych na piersi. Nadaje on upierzeniu specyficzny, niebieskawy nalot.
czapla z upolowanym leszczem

czapla purpurowa polująca na ryby
Podczas polowania z brzegu na ryby.

polowanie czapli

połykanie dużej ryby
Polowanie zakończone złapaniem dużego leszcza.

Czapla purpurowa - Ardea purpurea czapla purpurowa wśród trzcin
Kolorowe ubarwienie czapli purpurowej zaskakująco dobrze maskuje ją w trzcinach.

czapla purpurowa w locie
W locie widoczne są jej długie palce, które są przystosowaniem do życia w trzcinowisku.
Zgięta szyja wydaje się być bardziej kańciasta niż u czapli siwej.




Czapla purpurowa - podobne gatunki

Czapla purpurowa - Ardea purpurea
Czapla purpurowa ma bardzo charakterystyczne ubarwienie. Jest mniejsza i smuklejsza od czapli siwej. Wyróżnia ją rdzawo-purpurowy koloryt i wzór na szyi.




© Jurek Grzesiak 2010 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Czapla purpurowa