Pustułeczka (Falco naumanni)


Pustułeczka - Falco naumanni
Pustułeczka (Falco naumanni), ang. Lesser Kestrel, dawniej gniazdowała w południowo-wschodniej części kraju, dziś najprawdopodobniej już nie gniazduje w Polsce. Bardzo rzadko zalatuje. Jej liczebność, jak wszystkich sokołów w Europie znacznie spada. Pustułeczka jest bardzo podobna do pustułki (Falco tinnunculus). Samca stosunkowo łatwo rozróżnić po niebiesko-szarym kapturze bez wąsa i brakiem ciemnego rysunku na rdzawym płaszczu, spód tułowia kremowo-rdzawy z niewielkim rysunkiem. Samica różni się praktycznie tylko nieznacznie krótszym ogonem z dłuższymi środkowymi sterówkami i trochę jaśniejszym spodem ciała. Pazury białe (u pustułki są czarne). Występuje na nagrzanych, otwartych terenach, z niską rozproszoną roślinnością: łąki, stepy, półpustynie, skaliste stoki. W środkowej części areału gniazduje przeważnie w koloniach, na obrzeżach raczej samotnie. Gniazdo buduje w szczelinach skalnych, pomiędzy kamieniami, w norach i dziuplach, w opuszczonych budynkach. Poluje w locie na owady.
samiec pustułeczki


Pustułeczka - podobne gatunki

Pustułka
Pustułka - samiec

Bardzo podobna do pustułeczki jest większa pustułka. Samiec pustułeczki ma niebieskopopielaty kaptór bez czarnego wąsa i jednolity (bez rysunku) rdzawy wierzch. Samicę bardzo trudno odróżnić od samicy pustułki. Obie płcie pustułeczki mają białe pazury (u pustułki są czarne).

Kobczyk
Kobczyk - samica

Samiec kobczyka jest szaro-czarny. Samica może być mylona z pustułką lub pustułeczką. Wyróżnia się jednak szarym grzbietem, kontrastującym z pomarańczowym spodem. Ma także czarną maskę na twarzy.


© Jurek Grzesiak 2010 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Pustułeczka