Myszołów (Buteo buteo)


Myszołów - Buteo buteo
Myszołów (Buteo buteo), ang. Common Buzzard, jest pospolitym drapieżnym ptakiem średniej wielkości o szerokich, zaokrąglonych skrzydłach. Szybuje ze skrzydłami wzniesionymi na kształt litery V, często zawisa w miejscu w locie trzepoczącym. Ubarwienie bardzo zmienne od czarno-brunatnego do przeważającego białego, najczęściej matowo-brunatne z białym rozjaśnieniem na piersi w kształcie litery U. Od trzmielojada różni się w locie masywną sylwetką z grubszą, bardziej "przylegającą" do tułowia głową. Może być mylony także z jastrzębiem, szczególnie kiedy nie można rozpoznać ubarwienia. Między innymi w locie różnią się "podchodzeniem do lądowania". Myszołów jest najliczniejszym ptakiem drapieżnym w Europie. Występuje najczęściej na terenach rolniczych z licznymi zadrzewieniami i w lasach. Często przesiaduje wysoko na drzewach czy słupach telegraficznych wypatrując ofiary. Żywi się przede wszystkim gryzoniami, ale także pisklętami, gadami, płazami,. dżdżownicami, owadami i (szczególnie w zimie) padliną. Gniazdo buduje najczęściej w lesie, na wysokich drzewach, w środkowej części korony najchętniej na pniu. Gniazdo ma średnicę 50-100 cm. Jedna para buduje najczęściej dwa gniazda używane naprzemian w różnych latach. W drugiej połowie kwietnia samica składa 2-4 jaj, co 4 dni jedno. Młode karmione są mięsem. Młode pozostają przez ok. 40 dni w gnieździe po czym przez następny miesiąc pozostają w jego pobliżu nadal dokarmiane przez rodziców.

zasłanianie skrzydłem padliny
Rozkładając skrzydła, myszołów chroni swoje jedenie przed konkurencją.

konkurencja o pokarm w zimie między drapieżnikami
Podczas zimy myszołowy walczą o każdą okazję do pożywienia się.

myszołowy walczące o pokarm
Na zdjęciu powyżej osobnik o bardzo jasnym ubarwieniu.
Poniżej ubarwienie typowe, z charakterystyczną, jasną półobrożą na piersi.


grupa myszołowów na padlinie

walka myszołowów o pokarm

zdjęcie myszołowów na drzewie

zdjęcie walczących ptaków
Myszołowy, szczególnie zimą, często żerują na padlinie.

pożywiający się myszołów - konkurencja

Myszołów - Buteo buteo

zdjęcie ptaka podczas lotu

sprzeczka myszołowów



para myszołowów na gnieździe
Myszołowy na gnieździe.

myszak na gnieździe

nawoływanie



Myszołów - podobne gatunki

Myszołów - Buteo buteo
Ubarwienie myszołowa zwyczajnego jest bardzo zmienne, od bardzo ciemnego, po osobniki zupełnie jasne z kremową piersią i spodem (porównaj na zdjęciu obok). Gatunkami myszołowów, które w Polsce pojawiają się przelotnie są myszołów włochaty i kurhannik.
Myszołów włochaty jest częstym gościem w okresie zimowym. Jest generalnie jaśniejszy od typowego myszołowa zwyczajnego. Ma biały ogon i przede wszystkim długie nogawice (kępy piór zasłaniające nogi).
Kurhannik jest ogólnie jasny, z przeważającą domieszką rdzawego w ubarwieniu. Nie występuje u niego prążkowanie na piersi i ogonie. Może być mylony ze wschodnimi podgatunkami myszołowa zwyczajnego (B. b. vulpinus oraz B. b. menetriesi), które również są rdzawo ubarwione.
Podobny do myszołowa jest również trzmielojad. Różni go jednak przede wszystkim smukła szyja i głowa z szarym rysunkem. W locie widać jego długi, zaokrąglony ogon i skrzydła z wysuniętymi nadgarstkami.




© Jurek Grzesiak 2010 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Myszołów